Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Termik Santral Konusunda Son Noktayı Koydu
01-11-2012, 12:07 AM
Yorum: #1
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Termik Santral Konusunda Son Noktayı Koydu
ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, TERMİK SANTRAL KONUSUNA SON NOKTAYI KOYDU: DAVA AÇIN, DESTEKLEYECEĞİM

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, “ALİAĞA’DA SANAYİ KAYNAKLI KİRLİLİK İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR. TERMİK SANTRALLERE KARŞI YAPILACAK HUKUKİ MÜCADELELERDE ÇEVRECİ KURULUŞLARIN YANINDAYIM

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI OĞUZ’DAN ÇEVRECİ TAVIR: DAVALARI DESTEKLİYORUM

ALİAĞA BELEDİYE BAŞKANI TURGUT OĞUZ, ÇEVRECİLERE DESTEK VERDİ, ELEŞTİRİLERİ TEK TEK YANITLADI

ALİAĞA BELEDİYESİ
ALİAĞA- İZMİR
(11.01.2011)

İzmir’in Aliağa ilçesinde İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş tarafından kurulmak istenen termik santralin belediyeden inşaat ruhsatı almasıyla ilgili kamuoyunu bilgilendiren Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, tartışmalara son noktayı koydu; “Firma, dosyasında hiçbir eksiği olmadığından yasal sürenin son günü ruhsat aldı. Aliağa’da sanayi kaynaklı kirlilik insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor. Termik santrallere karşı yapılacak hukuki mücadelelerde çevreci kuruluşların yanındayım. Çevre örgütlerine sesleniyorum; Dava açın, yanınızdayım, ben de size imza vereceğim”


AÇILACAK DAVALARI DESTEKLİYORUM
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, dosyada eksik bulunmadığından yasal zorunluluk nedeniyle inşaat ruhsatı vermek zorunda kaldıklarını ifade ederek, “yürütmenin durdurulması ya da iptali” için açılacak tüm davaları destekleyeceğini açıkladı. Başkan Oğuz, “Açılacak davalara imza vermeye, destek olmaya kararlıyım. Kamu idaresi, yasal zorunluluk nedeniyle ruhsatı verdi. Mevzuat elimizi kolumuzu bağlıyor. Ancak Aliağa’da yaşayanlar olarak, vatandaşlar olarak bunun iptali için elimizden geleni yapacağız” dedi.


BAŞKAN OĞUZ’DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, firmanın başvuru dosyasında yasal mevzuatın gerektirdiği koşulları tamamladığının görüldüğünü ifade ederek, “Zeytincilik yasası gereği iznin iptal edilebileceği ileri sürülüyor. Oysa 06.06.1984 tarihinde bölge Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından Sanayi alanı olarak ayrılmış. Danıştay tarafından 1/100 binlik planın yürütmesinin durdurulduğundan, 1/25 binlik planların hükümsüz olacağı ileri sürülüyor. Ama Danıştay 6. Daire içtihatlarına göre; 1/25 bin ve 1/5 binlik planların iptal edilmesi halinde dahi 1/1000’lik imar planının iptal olamayacağı, üst ölçekli planların mahkemece yürürlüğünün durdurulması alt ölçekli planların yürürlüğünü durdurmuyor.” Dedi.

YASALARA VE MEVZUATA UYGUN DAVRANILDI
Aliağa belediye Başkanı Turgut Oğuz, dosyada jeolojik etüt raporlarının bulunmadığı eleştirilerine de yanıt vererek; “Bakanlıkça onaylı Santral tasdikli imar planının lejant notunda ‘Jeolojik- Jeoteknik etüd onaylanmadan uygulamaya ve yapılanmaya geçilemez’ denilmekte olup, firmanın ruhsat başvuru dosyasında heolojik ve jeolteknik etüd raporları bulunmaktadır. Aliağa Belediyesi olarak, hukukun ve yasaların bizlere verdiği görev, yetki ve sorumlulukla hareket etmek zorundayız. Keyfi olarak dosyayı reddedemezdik. Ancak hukuki ve idari zorunluluk nedeniyle bu ruhsatı vermek zorunda kalsak da çevreci örgütlerimizle birlikte Santralın bölgemizde kurulmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
HUKUKİ MÜCADELEYİ HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ
“Yıllardır termik santralların bu bölgede kurulmaması için her eyleme koşan, çevreci kuruluşlarla, yurttaşlarımızla birlikte omuz omuza mücadele eden bir belediye başkanıyım. Çevreci harekete öncülük eden, bölgemizde çevre duyarlılığının her zaman olmasını isteyen biriyim.” Diye konuşan Başkan Oğuz; “Temiz, sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre için hepimiz mücadele edeceğiz. Çevreci arkadaşlarımızın hukuki süreci başlatıp, mahkemeye başvurmalarını tüm kalbimle destekliyorum. Açılacak davalara çevreci arkadaşlarımla birlikte omuz omuza katılacağım. Hukuki mücadeleyi hep birlikte yapacağız. Bu süreci durdurmak için hep birlikte hareket etmeye hazırım. Aliağa’da yaşayan biri olarak Aliağa’yı herkes kadar çok seviyorum. Hukuki mücadelelerde yurttaşlarımla, STK’larımızla birlikte santralın kurulmasını durdurmak için mücadele edeceğim. açılacak olan her davayı destekleyeceğim. Ben de imza vermeye hazırım. Mahkemeye gidelim, işin başında bunu durdurmak için elimizden geleni yapalım” dedi.

BAŞKANIN RE’SEN ONAY İSYANI
Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, son yıllarda yerel yönetimlerin yeni yasal düzenlemelerle yetkilerinin alındığını ifade ederek, “Çeşitli yasal düzenlemelerle belediyelerin çeşitli yetkileri alınıp Bakanlıklara verildi. Bakanlık, Planları yapıp önümüze getirip atıyor; (İmzaladın imzaladın, imzalamazsan ben imzalarım) diyor. Buna karşı ne yazık ki yapacağımız bir şey yok. İş bu hale geldi. Bakanlığın Resen onay yetkisi Demokles'in kılıcı gibi üstümüzde duruyor. Bakanlığın bu durumu görüp belediyelerimizin önünü açmasını bekliyoruz” diye konuştu.

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN LİNKLERE TIKLAYINIZ

FOTO 1- Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, çevrecilere seslenerek termik santral tartışmalara son noktayı koydu; "Dava açın, yanınızdayım, ben de size imza vereceğim
http://dosya.aliaga.bel.tr/bultenfoto/20...t-oguz.JPG


FOTO 2- Aliağa Belediyesi Logo http://dosya.aliaga.bel.tr/bultenfoto/20...d-logo.png

http://www.siyasalforum.net
İNTERNETTEKİ EVİNİZ
kullanıcının web sitesini ziyaret et kullanıcının tüm mesajlarını bul
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi