Karabük’te gözaltındaki öğrencilere hukuksuz sorgulama: Birlikte namaz kılıyor musunuz?

karabük-cemaat-gözaltı-300x164.jpg

Karabük’te birlikte pikniğe gittikleri gerekçesiyle Gülen cemaatinin ‘yeni yapılanması’ iddiasıyla gözaltına alınan 14 üniversiteli kız öğrenciye hukuksuz bir şekilde sorgulanma yapıldığı belirtildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen 14 üniversiteli öğrencinin gözaltı süresi 3 gün daha uzatılırken, gözaltında öğrencilere neden aynı evde kaldıkları, nasıl tanıştıkları, birlikte namaz kılıp kılmadıkları, birlikte dua edip etmedikleri, pikniğe gidip gitmedikleri, aynı kafede neden bir araya geldikleri gibi sorular yöneltilmesi tepki çekti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dFransız dergisi KHK’lıların ‘bitmeyen’ çilesini yazdı: Hapis ya da sivil ölüm…​

    dEski askeri okul mülakat heyeti üyesi, askeri öğrenci… 28 gözaltı kararı daha​


SOSYALLEŞME FAALİYETLERİ SUÇ SAYILDI

Karabük Emniyet Müdürlüğü önünde bekleyen aileler her üniversite öğrencisinin yaptığı sosyalleşme faaliyetlerinin suç kabul edilip çocuklarının evleri basılarak gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Çocuklarının birlikte pikniğe gittiği ve aynı kafede çay içtikleri için ‘terör’ suçlamasıyla gözaltına alınmasına tepki gösteren aileler, “Normal her öğrencinin yapacağı sosyalleşme faaliyetleri nedeniyle bize bu zulmü yaşatıyorlar. Her öğrenci arkadaşlarıyla pikniğe gider, birlikte eğlenir, birlikte bir kafede oturup çay içer, konuşur. Final döneminde dersleriyle, sınavlarıyla meşgul olması gereken çocuklarımıza mesnetsiz iddialarla gözaltı zulmü yaşatılıyor” diye yapılanlara tepki gösterdi.